Mindez három huszonéves fiatalnak köszönhető, akik egy pályázaton vettek részt.
Így van ez az ételekkel kapcsolatban is, mivel nem feltétlenül tartjuk úgy, hogy azok a dolgok, amelyekből kevés van, élvezetesebbek, mint azok, amelyek bőségesen rendelkezésre állnak.”
Ez az első mondat, amely megfejtésre került.
Mi ennek a jelentősége?
Ez a mondat egy összetekert papirusz gumóból származik, -amelyet egy, az 1700-as években feltárt Herculaneumi villa -amely valószínűleg Julius Caesar apósáé lehetett- amely az ókor klasszikus időszakának egyetlen fennmaradt könyvára.
Gumókat írok, mer a feltárás során elszenesedett széndaraboknak gondolták őket a munkások, amikor a gumók szétestek, láthatóvá váltak a rétegek, amelyek betűket tartalmaztak, amelyek az oxigén mentes romok alatt összeszenesedve, összecsomósodva fennmaradtak.
Tudnunk kell, hogy a sok természeti katasztrófa, a tűzvészek, gyújtogatások, háborúk miatt, az ókor nagy gondolkodói, filozófusai drámaírói műveinek csak töredéke, mondhatni néhány százaléka maradt fenn „eredetiben”, jórészt -inkább kis részben – kódexmásolatok vitték tovább őket -korántsem biztos, hogy teljes hűségben.
Ezek a tekercsek valószínűleg az akkori művek jelentős részét tartalmazhatták.
És itt kezdődik a probléma, mert ezek a tekercsek gumószerűen összetömörültek, és felfedezésük óta a tudósok megkísérelték kigöngyölíteni őket. Megfelelő technikai eszközök hiányában azonban ezek azonnal széthullottak apró cafatokra.
Több évszázados próbálkozás után a megoldást egy olyan módszer szolgáltatta amely lehetővé teszi a tekercsek elolvasását azok kigöngyölítése nélkül.
2023-ban elindult az Elon Musk Seales alapítványa által finanszírozott Vesuvius Challenge tudományos kiírás, bármely kutatócsoport számára, amelyik legalább négy, 140 karakteres szöveget megfejt.
Három PhD-hallgató egyetemistának a mesterséges intelligencia segítségével 15 szakasznyi szöveget sikerült megfejtenie.
A folyamat 4 részből állt. Az első nagy felbontású
Természetesen a folyamat elején járunk, mert körülbelül a megtalált tekercsek 5 %-a került eddig megfejtésre, de megvan a technikai megoldás, a remény, hogy a történelem egyik legizgalmasabb időszaka filozófusainak – gondolatai mindnyájunk számára megismerhetővé váljanak.